Ilustrace

Cyril Kotyšan během své kariéry ilustroval mnoho knih, převážně dětských. Je možné, že některou pohádkovou knížku vlastnila vaše babička či dědeček, a třeba ji máte ještě dnes ve svých knihovnách. Na této stránce uvádíme knížky, které se nám podařilo získat do naší sbírky. Z každé knížky uvádíme scany několika ilustrací jako vizitku tvorby autora. Knížky budou postupně doplňovány tak, jak se bude dařit sbírku rozšiřovat.

Paleček

Václav Říha, 1924, Paleček, Praha: B. Kočí, 122 str., 3. vydání.

Seznamte se s Palečkem a prožijte s ním dobrodružství vskutku obřích rozměrů! Dozvíte se, jak se Paleček seznámil se svou kmotrou ze světa lidí a kterak kmotra získala zlatý poklad. Prožijete dramatickou potopu Palečkova světa a podnikněte s ním dobrodružnou cestu kolem světa. Chcete vědět, co se děje v trávě pod listy kopřiv a mateřídoušky? Budete u toho, až se Paleček seznámí se statečným mravenčím přítelem Mirmexem a budete s ním bojovat v nelítostné mravenčí bitvě www.spidla.cz.

Svatba dudkova

Lidová říkanka, 1924, Svatba dudkova, Praha: Nakladatel B. Kočí, 19. str.

Komáří svatba

Lidová říkanka, 1924, Svatba dudkova, Praha: Nakladatel B. Kočí, 14. str. 

Svět za městem

M. Hovorková, 1925, Svět za městem, Praha: vydavatelství volné myšlenky v Praze, 132 str.

Knížka obsahuje 17 pohádek, které vypravují příběhy odehrávající se za městem. "Hrst následujících příběhů a líčení vykládá o takových milých stycích se zbytky zvířátek, která možno ještě pozorovat a polaskat se s nimi ve světě za městem: v polích a na lukách, nad nimiž zpívá jásavě skřivan, nebo v tišině lesní, kde volá kukačkasvé kuku, kde žluna chechtá a žluva měkce pohvizduje."

Král Lávra

Karel Havlíček, 1925, Král Lávra, Praha: Vydavatelství volné myšlenky v Praze, 48 str. 

"Král Lávra od spisovatele Karla Havlíčka Borovského je báseň na motivy irské lidové pověsti. Satirická báseň kratšího rozsahu s pohádkovými motivy, nakonec ponaučení jako v bajce. Vznik v době národního obrození (1. pol. 19. století). Dílo je inspirováno řeckou a irskou mytologií. Ze strany čtenářů bylo dílo velmi ceněno již v době vzniku, cenzurou však zakazováno pro jasnou kritiku Habsburské monarchie. Báseň obsahuje chronologickou kompozici, najdeme zde jazykové prostředky typické pro pohádku (úvod - Byl jednou jeden...; závěr - ponaučení), dále pak personifikaci, metonymii, archaismy" (cs.wikipedia.org)

Říkání maličkým

B. Němcová, 1925, Říkání maličkým, Praha: B. Kočí, 16 nečíslovaných listů.

Říkánky pro nejmenší, vybral V. Říha, obrázky C. Kotyšan. Knížečka obsahuje několik známých bohatě ilustrovaných lidových říkanek, rozpočítadel a ukolébavek. Některé texty jsou doplněny návodem co lze s dítětem během čtení provádět či hrát.

Maminčiným mazlíčkům

F. Bartoš, 1925, Maminčiným mazlíčkům, Praha: B. Kočí, 10 nečíslovaných listů. 

Říkánky pro nejmenší, sebral F. Bartoš s obrázky C. Kotyšana. Knížečka obsahuje pět bohatě ilustrovaných lidových říkanek.

Jarka a Věrka

Dr. Karel Driml, 1929, Jarka a Věrka, Choceň: knihtiskárny "Loutkáře", str. 72 

Zábavné výstupy pro mládež. Pro dětské loutkové, maňáskové nebo bramborové divadlo. Původně vycházely v měsíčníku čsl. kříže. "Zdraví lidu!, ročník IV. - VI.  Toto souborné vydání bylo vydáno jako doplňek zdravotní výchovy mládeže. 

Ich fpielte mit Elfen und Zwergen 

Erwine Job, 1930, Ich fpielte mit Elfen und Zwergen, Praha: Stella-Berlag Prag, 110 str. 





Panenka, příběhy malé Minky

Marie Mervartová, 1935, Panenka, příběhy malé Minky, Praha: Toužimský a Moravec, 164 str.

Příběhy holčičky Alenky, vyprávěn z pohledu její panenky Minky. 

Panenka na prázdninách

Marie Mervartová, 1936, Panenka na prázdninách, Praha: Toužimský a Moravec, 156 str.

Příběhy holčičky Alenky, která tráví prázdniny na vsi, vyprávěné její panenkou Minkou. "My loutky totiž mluvíme jinak, než děti a lidé. Hlásky máme slaboučké, že je slyší jen ten, kdo nás má rád." 

Srdíčko ve zlaté Praze

B. Schweigstill, 1937, Srdíčko ve zlaté Praze, Praha: Jos. R. Vilímek, 89 str. 

Když přijelo Srdíčko do Prahy, děti si kloučka zvědavě prohlížely. Dlouho však nevěděly kdo je to. Jenom po rudém srdíčku na čapce hádaly a také uhodly jeho jméno. "Má hezké jméno," říkaly a ptaly se Kašpárka, odkud k nim Srdíčko přišlo. "Z pohádky přišlo! Rovnou z pohádky," sděloval Kašpárek s úsměvem a povídal dětem, že je to vlastně jeho mladší bratr.......

Pohádky Kašpárka Vojty Mertena

Vojta Merten, 1938, Pohádky Kašpárka Vojty Mertena, Praha: vlastním nákladem, 128 str. 

Ilustrace obálky: Cyril Kotyšan 

Vojta Merten byl český herec a ředitel divadla. V roce 1915 začal hrát divadlo u profesionální kočovné společnosti a přestal používat své původní jméno Vojtěch Bartůšek. Působil v různých pražských zábavních divadlech (Deklarace, Aréna na Smíchově, Rokoko, Komedie) jako komik poněkud hrubozrnného ražení. Texty pohádek, v nichž vedle jeho Kašpárka vystupovala i postava hloupého policajta Šmidry, psal převážně sám. Velké obliby svého Kašpárka u dětských diváků využíval v reklamě zboží velkých firem, což mu neslo slušný zisk. I když Mertenovy hry (i Kašpárek v jeho podání) postrádaly většinou vkus, měly u dětí úspěch a staly se vzorem pro další divadla, která postavu živého Kašpárka také uváděla v představeních pro děti (www.zivotopis.osobnosti.cz). 


Srdíčko na prázdninách

B. Schweigstil, 1941, Srdíčko na prázdninách, Praha: Jos. R. Vilímek, 102 str.  

Vazba tuhá - poloplátěná. Knížka obsahuje 24 kapitol.

Na konci školního roku povídalo Srdíčko Kašpárkovi, že se chce podívat o prázdninách po československých horách a lesích, kde voní nejkrásnější pohádkové květy pro naše děti....

Jak šlo Srdíčko do světa

B. Schweigstil, 1941, Jak šlo Srdíčko do světa, Praha: Jos. R. Vilímek, 83 str. 

Vazba tuhá - poloplátěná. Knížka obsahuje 18 kapitol.

Pohádka vypráví příběh čarovného srdéčkového kvítečku, který roste v pohádkové zahrádce a vánek mu vypráví o reálném světě a dětech. Královna Pohádka promění kvíteček v malého kloučka a vyšle jej do světa rozdávat její dary. Na své cestě potká Srdíčko Kašpárka, který byl také kdysi kvítečkem a také odešel do světa dělat dětem radost. Na svých cestách po Československu Srdíčko zažilo příhody, kterým byste ani nevěřili.

Ze srdíčka do srdíčka

František Šálek, 1941, Ze srdíčka do srdíčka, Praha: Jos. R. Vilímek, 61 str.

Knížka s 21 pohádkami

Pohádky maminčina srdíčka

T. Mellanová, 1941, Pohádky maminčina srdíčka, Praha: A. Storch syn v Praze, vydání druhé, 78 str. 

První vydání této knihy vyšlo pod názvem Pohádky od tatíčka. Knížka obsahuje 14 pohádek.

Čarovné pohádky z naší zahrádky

B. Schweigstil, 1941, Čarovné pohádky z naší zahrádky, Praha: Jos. R. Vilímek, vydání druhé, 157 str.  

Autorova dvacátá sedmá kniha obsahuje 43 pohádek. 

Paleček, Malíček, Cvalíček

Celý rok v pohádce s třemi kloučky

B. Schweigstill, 1942, Paleček, Malíček, Cvalíček Praha: A. Storch syn v Praze, 74 str. 

Tři malí kloučkové se objevili pod velkou mochomůrkou, kde se schovávali před májovým kouzelným deštíčkem jako pod červeným paraplíčkem. V lese je našla babička a zaradovala se, protože hned poznala, že jí tři malé kloučky poslala princezna Pohádka, aby se svým dědečkem již nebyla sama. Kloučkové zažívali mnoho dobrodružství, než se zase po celém roce vrátili zpátky do pohádky.

Skřítkové

B. Schweigstill, 1943, Skřítkové, pohádky ze sříbrných hlubin, Praha: A. Storch syn, 95 str. 

Autor knihu věnuje světlé památce svého otce, který žil s permoníky v dobré shodě a nosil mu o nich první pohádky. 

Když pradávné doby a věky vytvořily hluboko pod zemí tvrdé a studené skály se třpytnými rudami drahých kovů, královna Pohádka tam poslala své syny skřítky. Havíři jim později říkali permoníci, ale skřítkové se proto nemrzeli ani nezlobili. Drobní vousatí mužíci, skřítkové - permoníci, žili tam ve své čarovné říši ve věčné tmě a tichu. Neznali zlaté slunce, modrou oblohu ani květnaté lučiny, lesy a háje. S rozžatými kahany v rukou procházeli skalami, které jim ustupovaly z cesty při každém kroku.....

Veselé pohádky o zvířátkách 

B. Schweigstil, 1944, Veselé pohádky o zvířátkách, Praha: A. Storch syn, II vydání, 85 str. Brož, měkká vazba. 

Obsahem je 13 veselých pohádek, kde jsou hlavními hrdiny zvířatka.


Školáčkův kalendářík

J. Žemla, 1944, Školáčkův kalendářík, Praha: A. Storch syn v Praze I. str. 64., vazba brožovaná

Verše, pohádky, povídky, hádanky a žerty pro malé čtenáře, kteří se již naučili čísti.

Do školičky do školy

J. Žemla, 1944, Do školičky do školy, Praha: A. Storch syn v Praze I. str. 64., vazba brožovaná 

Třetí knížka veršů, pohádek, povídek, hádanek a žertů pro malé čtenáře, kteří se již naučili čísti. 

Uška z palouku

M. Krejčová, 1946, Uška z palouku, Moravská Ostrava - Praha: Josef Lukasík, str 64. Vazba vázaná s obalem. 

Kniha vypráví příběh o zající Uškovi, který se narodí v měkkém, mechem vystlaném pelíšku. V lese se zvířátky a v blízkosti svých rodičů, zažívá mnoho dobrodružství. Až se jednoho dne musí vydat do světa na zkušenou. Cestou překonává další překážky, nemoci a potkává se s lidmi a mezi nimi s malou holčičkou Evičkou. Mezi lidmi potká veverku Čilušku. Mají se dobře, ale touží po svobodě a volné přírodě, kterou pak získají zpět útěkem.

O Blaňáčkovi

Klema Ptáčková Pilátová, 1946, O Blaňáčkoví, Brno: Brněnské tiskárny v Brně, 60 str. 

"Příběh mladého netopýra, vypravovaný dětem pro zábavu a poučení. Tyto dvě věci dovede autorka vždycky pěkně spojit a tím nám představuje netopýra, na kterém tkví příhana pekelného stvoření, dětmi i dospělými často nerozumně pronásledovaného a týraného, jako roztomilé a užitečné zvířátko. Děti se pobaví příhodami Blaňáčkovými, líčením jeho nočních letů za potravou v tajemném šeru zahradních a lesních stromů, a nejednou se zasmějí i tomu, co ho na těchto výletech potkává. Stejně tak budou upoutány jeho návraty před jitřním úsvitem někam do šera pod střechu půdy nebo za trám staré zvonice, kde přespává celý den a nedají se už nikdy svést k tomu, aby tohoto blanokřídlého chlupáčka chytaly a trápily" (K. P. Pilátová, 1946, úvod).

Seminolové

Rudolf Švábenický, 1946, Seminolové, Praha: Václav Pavlík, 128 str.

Deník chlapců, kteří chtěli prožít v čisté přírodě tak opravdový život, jaký žil statečný indiánský kmen Seminolů, po kterém si dali jméno. Prostý děj bez senzací a efektů spadá do prvních měsíců okupace, kdy jejich chlapecká srdce bila na poplach - a proto si dali jméno Seminolů, aby si neustále připomínali ty, kteří raději do jednoho padli v boji, než aby se pokořili bílým vetřelcům na Floridě. Autor ve své knize vypráví o velikém štěstí, které prožívá mladá duše v kolektivu sobě blízkých, jdoucích touž cestou, stejně toužících uvidět a prožít krásu lesní noci, nadýchat se lesního ticha a zamyslet se nad sebou samými.

Já čtu, ty čteš, on čte

Josef Žemla, 1946, Já čtu, ty čteš, on čte, Praha: A. Storch syn, vydání IV. 64 str. 

Veselé čtení pro malé čtenáře, kteří se právě naučili čísti. Knížka plná říkanek a krátkých příběhů s hlavními hrdiny dětmi.

Do Beskyd

Fran Směja, 1947, Do Beskyd, Praha: Josef Lukasík, 16 str.

Knížka s říkankami o snu jedné malé holčičky Marty z Ostravy, ve kterém se vydává na cestu do Beskyd s klučíkem Ivošem. Potkají zajíce, který je pozve na bál, na kterém tancuje celý les.

Padesát pohádek

B. Schweigstil, 1947, Padesát pohádek ze všech čarovných světů, Praha: A. Storch syn, II vydání, 113 str. 

Pohádková knížka obsahuje padesát příběhů rozdělených do pěti tématických celků, Čarovné světy, Skřítkové a obři, Čarovné květy, Se zvířátky do pohádky a Zimní pohádky. Cyril Kotyšan knížku doprovodil 10 celostránkovými ilustracemi.

© 2016 Cyril Kotyšan
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky