Jesličky českých dětí

Tento betlém Cyrila Kotyšana vycházel jako vystřihovánka v příloze dětského časopisu Srdíčko. Kolorované vyšly jen první archy betlému jako návod, další si už děti měly vymalovat samy.  Betlém zobrazený v galerii byl vytvořen z fotokopií Jaroslavem a Věrou Lochmanovými a je součástí jejich sbírky betlémů (www.papirove-betlemy.sweb.cz/). 

Fotokopie byly pořízeny z jiného výtisku, který byl zřejmě celý kolorován samotným autorem. Bohužel nelze již dopátrat zdroj a doposavad se také nepodařilo zjistit podrobnosti o tomto kolorovaném betlému. 

Níže přiložené archy byly dodatečně dokolorovány Jaroslavem Herainem a vydány nakladatelstvím Oftis. Bylo vydáno celkem 8 betlémových archů, které jsou v současné době stále v prodeji.

Reklamní pohádky

Za první republiky děti při nákupu v koloniálu mohli dostat v rámci zboží i lístek s krátkou pohádkou. Jednalo se zpravidla o dvojlisty formátu A6 a menší s barevnými ilustracemi. Zpravidla první strana obsahovala obrázek s názvem pohádky, vnitřní část pak text a na zadní straně byla umístěna reklama. Zažil se pro to pojem reklamní pohádka, který dnes zná hlavně starší generace a sběratelé. Vyšla jich celá řada pro velmi pestrou škálou výrobků.  Tyto reklamní pohádky vycházeli až do předválečných let (www.reklamnipohadky.blogspot.com). U většiny věcí, které si dítě velmi oblíbí a rádo s ní hraje platí, čím více oblíbené, tím více ohmatané, ošoupané a poškozené. Je to i tento případ. Ve snaze tomu předejít našla uplatnění vazba jednotlivých pohádek do svazků (www.pohadkyprodeti.cz). 

Reklamní pohádky s ilustracemi Cyrila Kotyšana vydané pro firmu Vita s drogistickým zbožím se sídlem Tusarova 31, Praha 7. 

Reklamní Pilnáčkovi pohádky s ilustracemi Cyrila Kotyšana vydané pro Pilnáčkovu Továrnu z Hradce Králové, která od roku 1899 do roku 1949 vyráběla mýdla, svíčky, voňavky, sodu, glycerin... (www.pilnackovatovarna.cz)

Reklamní pohádky s ilustracemi Cyrila Kotyšana vydané pro Obchodní dům oděvy pánskými, dámskými i dětskými, firmy Mužík odborný krejčovský závod Žižkov, Poděbradova 16, proti nové tržnici. Telefon 318-62.

Z internetu

Některá díla lze nalézt veřejně dostupná na internetu. Nemusí být pro získání do sbírek jednoduše dostupná a tak uvádíme alespoň jejich zveřejněné fotografie.

Různé